راه های ترویج نماز و قرآن

نوزادی که متولد می‌شود بدن او به مواد مغذی مختلفی نیاز دارد و خداوند همه این مواد را داخل شیر مادر قرار داده و این حکمت خداوند است. همه کمالات نیز در نماز کامل نهفته است.

نماز با همه حالات روحی و جسمی و همه هستی در ارتباط است،

رابطه نماز با خورشید در وقت نماز، با ستاره در تعیین جهت قبله، با آب در وضو، با خاک در سجده، با زینت در آراستگی، با ورزش در حرکات رکوع و سجود، با انسان‌ها و عدالت در رعایت حقوق مردم برای قبول شدن نماز، با نظم در صفوف منظم، با همسرداری در خلق نیکو، با توحید در «أَشْهَدُ أَنْ لَا إِلٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ»، در تعیین مسیر حرکت انسان با «اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِیمَ»، با معاد در «مَالِکِ یَوْمِ الدِّینِ» و با زکات در پرداخت حقوق مادی مشهود است و ثواب نماز با عطر و گلاب ۳۰ برابر می‌ شود.

باید با خواندن نماز شکر، شاکر خداوند باشد، خداوند به انسان فرموده به دلیل اینکه به تو امنیت دادم و تو را سیر کردم و چشم بینا عطا کردم و انسان مشمول نعمات مختلف کرده است، باید شکر او را به جای آوریم.

امروز ارگان‌های مختلف مثل آموزش و پرورش دغدغه‌ ای برای گرایش نوجوانان به نماز دارند،

خداوند به حضرت موسی (علیه السلام) فرمود که تو بنده‌ها را عاشق من کن آن‌ها خود نماز می‌خوانند، حضرت موسی(ع) سئوال کرد که این کار چطور امکان‌پذیر است؟ و خداوند فرمود: نعمت‌های من را برای آن‌ها بشمار. ما نیز کافی است به نعمت‌های خدا توجه کنیم. برای مثال پلک ما فنر دارد. اگر پوست اضافه در قسمتی که انگشت خم می‌شود، نباشد، انسان فلج می‌شود و چشم از سه زاویه قابلیت دید دارد در حالی که دوربین فقط از رو به‌ رو قابلیت دید دارد. همچنین آب چشم از ۱۰ ماده تشکیل شده است و شوری آن با آب نمک متفاوت است. در واقع راه ترویج نماز بیان نعمت‌های خدا است.

طبق آیات قرآن این چنین برداشت می‌شود که نماز بخوان برای یاد خدا، یاد خدا اطمینان می دهد و اطمینان تو را به سوی خدا باز می‌گرداند. خداوند به پیغمبر(صل الله علیه و آله و سلم) می‌گوید اگر می‌خواهی به خدا نزدیک شوی سجده کن. نماز رشد نماز انسان را از فحشا و منکر باز می‌دارد. نماز آمپولی است که خدا هم آن را به زمین و هم به آسمان تزریق می‌کند وقتی زلزله می‌آید و وقتی باران می‌بارد به نماز توصیه کرده است. نماز مختص اسلام نبوده بلکه قبل از اسلام در زمان حضرت عیسی(ع)، حضرت موسی(ع)، شعیب(ع) و ابراهیم نیز بوده است.

خداوند در قرآن کریم می‌فرماید اگر همه شما جمع شوید به اندازه ذره‌ای علم ندارید. کتاب‌های شهید مطهری و تفسیر قرآن را هر شب مورد مطالعه قرار دهید. پیش نمازها حتما باید مطالعه کنند تا بتوانند مطالب مفیدتری در اختیار مخاطبان قرار دهند.

صالحان سه دسته‌اند،  یاران حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) جزو صالحان‌اند؛ چرا که در قرآن گفته شده زمین را صالحان به ارث می‌برند. در سوره توبه می‌گوید اگر دشمن را به غیظ انداختی کار صالح انجام دادی، هر ابتکار و اختراعی که دشمن عصبانی شود، عمل صالح است. همچنین حضرت شعیب در زمان تعیین مهریه برای حضرت موسی(ع) به او گفت: یا ۱۰ سال چوپانی کن یا هر کاری که قادر به آن هستی و من نمی‌خواهم به تو سخت بگیرم یعنی اگر به بندگان سخت نگیریم جزو صالحان هستیم.

باید اقدامات اثرگذار برای نماز انجام داد. هرچه فساد بیشتر شود نیاز به نماز بیشتر است؛ همانطور که هرچه هوا گرم شود نیاز به آب بیشتر می‌شود. ما خدا را فراموش می‌کنیم اما وقتی یک نعمتی را نداشته باشیم آن را می‌بینیم. فرزندان دیگر در اختیار والدین نیستند و با یک وسیله با دنیا ارتباط برقرار می‌کنند. وضع دینداری سخت شده باید به بچه‌ها رسیدگی کنیم و در این بین نه آن‌ها را رها کنیم و نه سختگیری داشته باشیم.

نماز و قرآن به هم متصل بوده و هر دو ذکر هستند. برای نماز مایه بگذارید.امام حسین(علیه السلام) در نماز ظهر عاشورا مورد اصابت ۳۰ تیر قرار گرفت یعنی برای ۳۰ کلمه ۳۰ تیر خورد و نشان می‌دهد زیر رگبار هم نباید نماز فراهوش شود.

 

نویسنده نوشته: کرامتی پور